همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب

ساخت وبلاگ
چکیده : ابراهیم احمدی: وقتی در سال ۹۵ پیشنهاد  شرکت اوز در طرح پایتخت کتاب ایران مطرح شد، برخی به موفقیت اوز... با عنوان : همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب بخوانید :

ابراهیم احمدی: وقتی در سال ۹۵ پیشنهاد  شرکت اوز در طرح پایتخت کتاب ایران مطرح شد، برخی به موفقیت اوز در میان ۱۰۳ شهر شرکت کننده امیدوار نبودند. با تلاش های کارگروه پایتخت کتاب اوز در سال ۹۵ و حمایت های همه جانبه مسئولین بخش، شهرستان، استان و نماینده محترم مجلس، اوز توانست بعد از بوشهر درمیان شهرهای شرکت کننده به عنوان شهر خلاق در عرصه کتابخوانی دست یابد.

پس از کسب این عنوان علاوه بر تداوم فعالیت های کتابخوانی توسط کتابداران و تشکیل باشگاه های کتابخوانی، شاهد نهادینه شدن و گسترش فعالیت های کتابخوانی درسنین مختلف از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان بودیم. در ادامه طیف ها و اقشار مختلف مردم به این اقدام فرهنگی پیوستند و در بسیاری از اماکن عمومی و مبلمان شهری کتاب و کتابخوانی چهره غالب شهر اوز شد.

آقای علی اصغر سید آبادی؛ مدیر کل مطالعات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به اوز، اقدامات این شهر در عرصه کتابخوانی را ستود و آن را نشان از موفقیت اوز دراین  عرصه دانست. آقای عزت الله الوندی نماینده وزارت ارشاد در اختتامیه جام باشگاه های کتاب بخش اوز نیز فعالیت ها و مشارکت مردمی در عرصه کتابخوانی در اوز را در راستای افزایش دانش و آگاهی ارزیابی کرد. شادی حوشکار خبرنگار روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان « کتاب به جای تفنگ» فعالیت های کتابخوانی در اوز را در این روزنامه را منتشر کرد. سایر نویسندگان ملی مانند: فرهاد حسن زاده، محبوبه نجف خانی، احمد اکبر پور، محمد رضا شمس ، افسانه شعبان نژاد، آنیتا یار محمدی، نیز به اوز آمدند و ضمن انتقال تجربیات و تخصص های خود به گسترش فعالیت ها در  عرصه کتابخوانی به ویژه از نظر کیفی کمک کردند.

در چهارمین دوره طرح پایتخت کتاب ایران، اوز برای دومین سال متوالی در این طرح شرکت کرد و هیئت اجرایی اوز با همکاری با سایر فعالین عرصه کتابخوانی و حمایت مسئولین، فعالیت ها، برنامه های پیشنهادی، طرح ها و مستندات را  در کتابچه ای تنظیم و به دبیرخانه مرکزی پایتخت کتاب ایران ارسال کرد تا در سال ۹۶، با ۱۴۵ شهر دیگر داوطلب،  به رقابت فرهنگی بپردازد.

علاوه بر مزایای این طرح در گسترش فعالیت های کتابخوانی در منطقه و الگو گیری از این اقدامات فرهنگی، این طرح را می توان در راستای همگرایی منطقه ارزیابی کرد. پس از حمایت هنرمندان و انجمن های فرهنگی هنری اوز از نامزدی در طرح پایتخت کتاب،  ۲۹ دی جمعی از فرهنگیان و هنرمندان گراش «کتاب را چراغی دانستند که سال ها راه پیشرفت تمدن انسانی را روشن کرده» و حمایت خود را از پیشینه فرهنگی و حرکت خلاقانه اوز در برنامه های طرح پایتخت کتاب اعلام داشتند.

۳۰ دی ماه، شورای شهرستان لارستان نیز با تقدیر از این اقدام فرهنگی اوز، «در راستای حمایت از این برنامه ملی و بزرگ، حضور موفق اوز در چهارمین دوره انتخاب و پایتخت کتاب ایران را ارج نهاده است.» علاوه بر شورای شهرستان، اعضای شورای شهر لار نیز در راستای همگرایی منطقه ای و حمایت از برنامه های فرهنگی شهر اوز اظهار امیدواری کرده است« با توجه به فعالیت ها و تلاش هایی که دراین زمینه در اوز انجام شده بتواند به جایگاه شایسته نائل آید.»

بی تردید این حمایت ها که در راستای همبستگی و همگرایی منطقه ای و حمایت از فعالیت های فرهنگی منطقه صورت گرفته از دید مردم قدرشناس اوز پنهان نخواهد ماند و در زمان خود با پاسخ در خورشان مردم و مسئولین مراکز شهرستان های لارستان و گراش از سوی مردم فرهنگی اوز، مواجه خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 1 بهمن 1396 ساعت: 21:03